Egy-két szó a medium kategóriáról:
Rögtön azzal kezdeném, hogy a közepes méretű akváriumok között nem találkoztam különlegességgel, átütő sikerűvel. Az értékeltek között jó pár olyat is van, melyeket nem tudtam hova tenni. Elgondolkodtam, hogy idén talán citrom díjat is kellett volna osztogatni, ami jelképezte volna az „Elrettentő, ilyet soha” kategóriát. De e mellet persze felsorakoztak az „Ezt is elfogadnám a nappalimba” alkotások és nagyjából ezek adták az ihletet az értékelésre.
Lássuk, hogy a zsűri miként látta a közepes akváriumokat:
3. Helyezett (medium kategória)
Mikor először megnyitom az AGA verseny oldalát, rögtön átfutom az értékeltek miniatűr képeit, és ha láttam valami érdekesebbet, megnéztem részletesebben. Nos, ezen az alkotáson nagy hirtelenjében nem láttam semmi kirívót, ha csak nem azt, hogy mellette díszelgett a 3. helyezetnek járó pecsét. A legelső észrevételem, hogy a látványt rögtön tönkreteszi a homályos víz. Ezzel a téma se nyeri el azt a figyelmet, amit feltételezésem szerint el akartak érni. Kevés növénnyel dolgozott, de a káoszt számomra ezzel is elérte. Míg alul a Tenerummal és a Cryptoval némi egyensúlyt teremtett, addig felül a mohák hanyag elrendezése, szétdobálása pont az összképet töri meg. A „balhét” a fára felrakott Microsoriummal akarta javítani, ami valóban jótékony hatással bír. Összességében nagyon nem tetszik, de ha a mohák idővel szépen benövik a fákat, még egy szép kép is kialakulhat, de jelen pillanatban ez nekem nagyon kevés.
3. Helyezett (nálam)
Vörösfoltos pontylazac (Hyphessobrycon erythrostigma)
Ez egy igazán „Ezt is elfogadnám a nappalimban” remekmű és gondolom mindenki felteszi a magában a kérdést: Vajon a Zsűri mit értékelt?
Harry Kwong „Rithm of Nature”
Gyönyőrű színek harmóniája
Én a fejemben a következő akváriumot az „utcás” kategóriába sorolom. Ha így jobban tetszik, mert természet közelibb, akkor legyen a „szurdok” stílus. Dison Yang (Taiwan) „Autumn Start” nevű akváriuma már hordozza a szabályok jegyeit. Ebben az esetben a „szurdok” látja el az elsődleges fókuszpont szerepét. A figyelmet rögtön ez kelti fel, illetve ez indítja el a néző fantáziáját. Vajon mi van ott belül, hova visz ez az út?
Az elrendezés az egyik népszerű elvet követi, a frontüvegtől a hátlapig tartó emelkedést. Ezt a növények mérete, a sziklák növekedése és a színek változása is jól hangsúlyozza. Én a következő címet adtam volna neki: „Kapu az édenbe”, ha már egy kicsit én is játszok a fantáziámmal. Az összhatásban nagyon nagy szerepe van a növények gyönyörű színének, ami egyben az egészségükről is tanúskodik. Nekem nagyon tetszik, de mintha a mai trendekbe már ez az „utcázó” stílus egy kicsit old school lenne, legalább is a bizottság szemében.
1. Helyezett
Törpe razbóra (Rasbora maculata)
Harry Kwong „Rithm of Nature”
Ékfoltos razbóra (Rasbora Heteromorpha)
Az eddigi összegzés alapján lemondható, hogy az európai aquascaperek nagyon belehúztak, a lengyelek meg határozottan szárnyalnak. Remélem, hogy mi is néhány éven belül hozzá tudunk rakni valamit ehhez a megmérettetéshez.
1 megjegyzés:
Ez is híres blog lett! Gratulálok Levi ;)
Megjegyzés küldése